Поразот на Клиперс од Санс фрла сомнеж врз надежите за шампионската титула во НБА

Кави Леонард и Пол Џорџ се приближија до средината на теренот пред почетокот на неделата вечер во арената Crypto.com, едниот цврст, другиот требаше да зборува. Ѕвездите на Клиперс беа замолени да и се обратат на публиката пред првиот натпревар на тимот, а Џорџ беше краток кога Леонард кимна со главата.
Како што се гледа во текот на неделата, Клиперси се мачеа да останат во чекор со Феникс во нивниот пораз од 112-95, а во натпреварот 2, Клиперси мораа да одговорат на неколку прашања пред да сонуваат за шампионска титула.
Иако Реџи Џексон го започна својот трет натпревар во низа, Џон Вол ја отвори третата четвртина со стартно место и Вол за малку ќе го израмни Џексон за неколку минути.
Пол Џорџ заврши со 40 поени без Кави Ленард и Џон Вол, а Клиперс го одложи својот доцна кулминација со победата над Сакраменто Кингс.
Како Клиперси балансираат со помош на нивниот стартен центар Ивица Зубац со зачестеноста на негово заменување со помал состав? Користејќи ги традиционалните големи пакови во текот на натпреварот, Феникс ги задуши Клиперси за скокови во првото полувреме за да дојде до предност од 20 поени, а нивниот стартер Деандре Ајтон еднаш успешно му ја одзеде топката на Џексон.
Можеби најважно, дали е ова пример за брзо заморување или Клиперси не ги слушаат инструкциите на тренерот Тајрон Лиу вон сезона, дека и покрај сиот свој талент, нема да дадат максимум ако не дадат се од себе?
„Не можете така да го започнете натпреварот, особено ако сакате да започнете со одбранбен менталитет“, рече Лиу. „Нема никакво оправдување да играме еден до друг. Сите играат со грб. Мора да станеме подобри.
Џон Вол вели дека се чувствува добро физички и игра добро, „освен слободните фрлања на Шек“.
Клиперси загубија во лошото прво полувреме, а Феникс брзо ги отфрли сите обиди за враќање во вториот дел, а Девин Букер имаше предност од 35 поени и 16 шанси.
На ист начин Џорџ ја критикуваше одбраната – рече дека одбраната со топка смрди, а одбраната без топка.
Леонард го одигра вториот натпревар сезонава, во кој одигра 21 минута и имаше 11 поени, 6 скока и 2 асистенции, 7 поени блиску до линијата за слободни фрлања. Една вечер откако Џорџ постигна 40 за 39 минути за да го победи Сакраменто, одигра 34 минути и постигна 16 поени.
Џексон не постигна гол, промаши пет пати во 24 минути и имаше две асистенции. Вол почна да се загрева на основната линија на почетокот на второто полувреме, при што Вол ја презеде функцијата број еден управувач со топката заедно со Џорџ и Леонард. Една вечер, најзабележителниот придонес на Вол за време на примирјето во Сакраменто беше споредниот советник што му го даде на Норман Пауел кога почетниот бек беше 3 спрема 18 на почетокот на сезоната, рече Лиу пред почетокот.
„Норм не беше задоволен со себе, но [Вол] разговараше со Норм и само велеше: „Продолжи да играш, продолжи да играш“, рече Лиу пред почетокот на натпреварот.
„Ако шутирате правилно и агресивно, се е во ред. Нема да го промашите секој удар“.
„Знаеш, Мајкл Џордан и јас не го правиме секој удар, знаеш? - изјави Лу Пауел. „А ние сме најдобрите двајца на светот, па мораш да продолжиш, знаеш?
Пауел постигна 4 од 9, послушајќи го советот на Лиу да остане агресивен, што понекогаш функционираше - лежејќи и пропуштајќи ја лесната транзиција на Леонард во забивање во третата четвртина - понекогаш не - обидувајќи се да ја извлече топката. Предаден на Зубак за давење.
Лу не мораше да му каже на Вол да продолжи да турка. Клиперси беа во негатива од 11-0 и не постигнаа гол во првите три минути од натпреварот, а кога Вол влезе на теренот во првите осум минути, Букер ги победи Клиперси со 14-10, со што уште повеќе ја турна предноста на Санс. .
Длабочината на Клиперс им овозможува да го симнат Кави Ленард од клупата и да играат десетици комбинации во составот додека се фокусираат на градење на кандидати за титулата.
Ѕидот ја обезбеди исчезнатата редица. Неговото прво додавање беше совршено додавање до Џорџ за забивање. Првиот брејк му беше налет на цел терен, Вол се обидуваше да ја доведе топката до половината и, и покрај неуспехот, беше храбар. Вол не беше совршен, реализираше 1 од 5 слободни фрлања, но имаше 17 поени на 7 од 12 шута.
Леонард одигра 7 минути во третата четвртина, продолжувајќи ја шемата на својот прв натпревар на клупата, каде што направи замени во три дела од по околу 7 минути - половина до крајот на првото полувреме, потоа третото. половина. Затвори минути.
Посветено на SoCal средношколското атлетско искуство, Prep Rally ви носи резултати, приказни и поглед зад сцената на она што ја прави подготвителната атлетика толку популарна.
Ендрју Грејв е победнички писател на Клиперс за Лос Анџелес Тајмс. Тој се приклучи на Њујорк Тајмс откако известуваше за американски фудбал и атлетика на Универзитетот во Орегон. Тој е дипломиран на Универзитетот во Орегон и израснал на брегот на Орегон.

Време на објавување: Октомври-25-2022 година